O komedogenních látkách či složkách se v dnešní době mluví čím dál více. Jedná se o termín zahrnující mnoho látek, které mají jednu společnou vlastnost: ucpávají póry a způsobují na pleti nedokonalosti. Tento účinek není úplně snadné popsat, protože každý typ pleti na tyto látky reaguje jinak. Nejvíce ohrožená je mastná pleť a pleť se sklony k nedokonalostem. Celkový efekt navíc ještě ovlivňuje i složení konkrétních produktů. Pokud obsahují vodu, ta většinou úspěšně komedogenní efekty vyruší. V našem článku se budeme zabývat nejčastějšími otázkami týkajícími se komedogenních složek kosmetiky.
Co přesně znamená, když je nějaká látka označena za komedogenní?
Komedogenní produkt je ten, který na naší pleti způsobuje různé nedokonalosti (černé tečky a pupínky). Ucpává totiž naše póry. K tomu může docházet hned z několika příčin, tou nejčastější je pak přebytek kožního mazu.
Je důležité rozlišovat komedogenními a aknegenními produkty (červené pupínky a vřídky). Druhé zmiňované způsobují reakci pokožky na folikulární úrovni, která se projeví v rozmezí 48 až 72 hodin od nanesení produktu na pokožku.
Které látky jsou komedogenní?
Existuje mnoho a mnoho látek, které mohou být komedogenní. To znamená, že ucpávají póry a zvyšují tak produkci kožního mazu, čímž vytváří černé tečky. Může se jednat například o minerální oleje pocházející z ropy nebo oleje synteticky vyrobené (vazelína, parafín, silikony atd.)
Stejně tak i látky přírodního původu, jako jsou například včelí vosk, olej z pšeničných klíčků, lanolín nebo cetylalkohol, mohou póry ucpávat, pokud jsou použity v nepřiměřeném množství nebo pokud nejsou rozpuštěné ve vodě.
Voda většinu komedogenních látek úspěšně rozpustí. Výjimkou je síra, která je komedogenní už při velmi nízké koncentraci.
Obsahují produkty La Chinata komedogenní složky?
Na začátek bychom rádi upozornili, že námi používáme složky přírodního původu jsou rozpuštěné ve vodě a užívané v přiměřené koncentraci. Stejně tak je to i se složkami nepřírodního původu. Výsledkem jsou nekomedogenní produkty, i když vysoce citlivá a mastná pokožka může občas nevhodně zareagovat.
Ani vědecké studie na poli komedogenity nemohou zaručit, že stejná látka se projeví stejně u všech typů pleti, protože právě mastná pleť na tyto látky reaguje nejčastěji.
Je také důležité správně konkrétní produkt používat. Pokud je například tělový olej určený pouze pro pokožku těla a ne na tvář, protože je vytvořen na olejové bázi, může jeho aplikování na pleť přinést nežádoucí účinky. Proto je důležité pečlivě si přečíst, k čemu je daný produkt určen především.
Nakonec si shrňme několik základních faktů:
- Produkty, které mají nejčastěji komedogenní účinek, jsou ty, které obsahují minerální nebo syntetické oleje.
- Komedogenní mohou být ale i produkty s látkami přírodního původu, pokud jsou tyto látky obsaženy v neadekvátním množství nebo pokud nejsou rozpuštěny ve vodě.
- K ucpání pórů a vzniku pupínků může dojít z mnoha důvodů, zvýšená produkce kožního mazu je jedním z nich.
- U osob s mastnou pletí nebo s pletí se sklony k nedokonalostem se reakce na tyto látky dostaví nejčastěji.